Opis
Miód słonecznikowy – właściwości:
- Pomocny w leczeniu chorób układu krwionośnego – dlatego jest korzystny dla serca oraz układu krążenia.
- Obniża ciśnienie krwi, zapobiega miażdżycy, poprawia dotlenienie serca
- korzystny wpływ na układ pokarmowy – żołądek oraz jelita, ale także wątroba
- obniża stężenie „złego” cholesterolu LDL we krwi
- reguluje on niedobory potasu
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, co wpływa korzystnie na nasz organizm
- poprawia zaopatrzenie mięśnia sercowego w tlen, dlatego należy częściej sięgać po ten gatunek miodu
- pomaga w schorzeniach skóry
- zalecany przy przeziębieniach
- zalecany przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych
- prozdrowotny, pomaga w leczeniu
- wzmacnia układ odpornościowy
- miód słonecznikowy zawiera glukozę i fruktozę
Co to jest i jak powstaje
Miód jest naturalnym wytworem pszczół, pozyskiwanym z nektaru kwiatowego lub ze spadzi z drzew. Miód słonecznikowy to typowy miód nektarowy. Na początku nektar pszczoły zbierają z kwiatów słonecznika, a w późniejszym czasie jest magazynowany w ulach. Wskutek przemian biochemicznych uzyskuje się gotowy produkt, miód słonecznikowy. Jego smak jest dość delikatny, wręcz łagodny. Ma żółtą barwę, dość intensywną. Właściwości tego miodu wskazują na jego wysoką wartość. Miód słonecznikowy przed skrystalizowaniem na formę płynną i soczyście żółty, intensywny kolor. Proces krystalizacji miodu słonecznikowego zwykle zaczyna się od największych kryształów glukozy, które stopniowo rosną i przyciągają mniejsze kryształy, tworząc gęstą, kremową lub krystaliczną konsystencję. W skład miodu słonecznikowego wchodzi woda, glukoza, fruktoza i inne cukry proste, enzymy, związki fenolowe, flawonoidy, biopierwiastki, a także związki lotne.
Miód słonecznikowy – zastosowanie:
Miód słonecznikowy korzystnie oddziałuje na drogi oddechowe, dlatego poleca się go w schorzeniach dotyczących nosa, gardła, zatok, oskrzeli, płuc. Ten rodzaj miodu jest delikatny dla żołądka, który wspomaga regenerację błony śluzowej układu pokarmowego. Działa odżywczo w obliczu chorób ze strony układu trawiennego (gdy brakuje apetytu i podaż energii z posiłkami jest utrudniona). Warto stosować także wśród osób starszych, rekonwalescentów oraz u sportowców – czyli w tych grupach ludzi, którzy potrzebują większej ilości łatwo przyswajalnej energii. Można go stosować na różne sposoby, np. dodając do deserów, do herbaty, podając na pieczywie/grzankach albo jako dodatek do koktajli, owsianek. Jednak zawsze pamiętajmy, by niezależnie od rodzaju, nie poddawać działaniu temperatury wyższej od 40 stopni. Większa temperatura sprawi, że zawarte w nim korzystne enzymy zostają zniszczone i zmniejsza się jego moc antybakteryjna. Miód słonecznikowy, podobnie jak inne rodzaje miodów, ma wiele właściwości leczniczych, które mogą pomóc w poprawie zdrowia i samopoczucia. Aby wzmocnić działanie miodu słonecznikowego, można wymieszać go z pyłkiem lub mleczkiem pszczelim.
Ciekawostka:
To prawda, że ta jednoroczna, wysoka do 3 m roślina, swój złocisty talerz-kwiat obraca za słońcem. Za ojczyznę słonecznika uważa się południowe tereny Ameryki Północnej, ale dzikie słoneczniki spotyka się również w Indiach, gdzie od tysięcy lat wytłaczano z ich nasion olej. Miód słonecznikowy nie jest popularną odmianą miodu i z pewnością nie kupisz go w każdej pasiece. Cena miodu słonecznikowego wynosi od 40 do 60 zł za duży słoik.