Opis
Miód Mniszkowy – właściwości:
- łagodzi stany zapalne wątroby i żołądka
- obniża poziom cholesterolu
- wspiera leczenie chorób nerek oraz kamicy nerkowej
- pomaga przy niedokrwistości z niedoboru żelaza
- wspiera odporność
- poprawia kondycję psychofizyczną
- pomaga w dolegliwościach reumatycznych
- przyspiesza gojenie się ran
- w połączeniu z pyłkiem kwiatowym sprawdza się przy chorobach prostaty.
- pomaga przy niestrawności
- łagodzi nadkwasotę, działa osłonowo
Miód z mniszka lekarskiego – pochodzenie
Wytwarzany przez pszczoły z nektaru i pyłku mniszka lekarskiego. Zawartość pyłku może wahać się od 10 nawet do 70 proc. Mimo że kwalifikowany jest jako miód jednokwiatowy, to nie powstaje na bazie jednego gatunku kwiatu. Jest stosunkowo rzadko spotykany z kilku powodów. M. in. mniszek lekarski jest jedną z pierwszych roślin obficie kwitnących wiosną (miodem wiosenny jest również miód rzepakowy), a tym samym – pierwszym pożywieniem dla pszczół. Dlatego pszczelarze często zostawiają go w ulu, aby rój na pasiece mógł się odżywić i wzmocnić. Mniszek lekarski chętnie zapylany jest przez inne owady, więc pszczoły mają dużą konkurencję w zbieraniu nektaru. Mimo że w Polsce mniszek występuje bardzo często, to w okresie jego kwitnienia pogoda bywa kapryśna, co utrudnia pracę robotnicom, które muszą dostosować rytm pracy do temperatury i panującej aury. Miód mniszkowy pozyskujemy na wiosnę więc jest miodem majowym. Szybko może krystalizować. W wielu miejscach uznawany jest za jeden z najsłodszych. Ma on jasnożółtą lub pomarańczową, kremową barwę, a także dość słodki smak z wyczuwalnym aromatem mniszka.
Składniki odżywcze miodu mniszkowego – to wyjątkowy miód
Podobnie jak inne miody, jest dość kaloryczny, jedna łyżka (21 g) zawiera 64 kalorie i nie jest zbyt bogaty w składniki odżywcze. W jego składzie znajdziemy m.in. niewielkie ilości witamin z grupy B, witaminę C, magnez, potas, mangan, fosfor i żelazo. Zawiera jednak inne cenne elementy o wartości odżywczej, takie jak: cząsteczki pyłku, enzymy pochodzące od pszczół miodnych, aminokwasy, przeciwutleniacze, takie jak karotenoidy i naturalne cukry o działaniu probiotycznym. Do zawartych w nim cukrów prostych zalicza się fruktoza oraz glukoza, a oprócz nich w jego składzie znajdziemy także cholinę, która ma zbawienny wpływ szczególnie na wątrobę.
Jak smakuje polski miód z mniszka lekarskiego?
Jest to jeden z najsłodszych polskich produktów pszczelich, z wyczuwalnym aromatem rośliny, z której powstaje. Obłędnie smakuje z cynamonem – dodaj odrobinę korzennej przyprawy i wykorzystaj jako słodkie smarowidło do chleba. Charakteryzuje się mocnym, ale orzeźwiającym smakiem o dość wysokiej słodyczy. Przybiera kolor intensywnie złotożółty, który może ciemnieć w procesie krystalizacji i nabierać bursztynowej barwy. Ma głęboki, charakterystyczny zapach.
Stosowanie miodu mniszkowego w kuchni
Ma gęstą, kremową konsystencję, przez co idealnie nadaje się jako dodatek do kanapek, tostów czy naleśników. Z powodzeniem może zastępować cukier dodawany do napojów. Należy jednak pamiętać, aby nie dodawać go do potraw, których temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza ponieważ utraci swoje wspaniałe właściwości. Wielu miodożerców oraz znawców uznaje miód z mniszka lekarskiego za najlepszy wyrób naszych pszczół.